آشنایی با R بارگذاری شد

learn r basics

آر (R) یک محیط محاسباتی با قابلیت‌های زیاد و در عین حال ساده برای پردازش و تحلیل داده است. R در دو دهه اخیر در مراکز تحقیقاتی، دانشگاه‌ها و کسب‌وکارهای دنیا همواره با استقبالی رو به رشد روبرو بوده است.

تبدیل نامحسوسِ کاربرِ یک بستۀ نرم‌افزاری به یک توسعه‌دهنده یا برنامه‌نویس چیزی است که از آن به عنوان فلسفه آموزش و ترویج R یاد می‌شود. به همین دلیل همیشه مورد علاقه تحلیلگرانی بوده که با پیش‌زمینه‌ای غیر از کامپیوتر سراغ مسائل پردازشی می‌روند. تحلیلگر داده یا آماردانی که از R در کارهای خود استفاده می‌کند رفته‌رفته یاد می‌گیرد که چگونه مفاهیم اساسی توسعه نرم‌افزار را در پردازش و تحلیل داده‌ها به کار ببرد و توانمندی خود در کار با داده‌ها ارتقا دهد. 

در محیط R به گسترۀ وسیعی از مدل‌های آماری، امکانات بصری‌سازی و روش‌های داده‌کاوی دسترسی خواهید داشت. با یادگیری R می‌توانید راحت و آسوده وارد دنیای تحلیل داده شوید. مهم نیست اگر هیچ سررشته‌ای از برنامه‌نویسی ندارید. همین اندازه بتوانید راحت با کامپیوتر کار کنید برای شروع یادگیری کافی است. اگر بتوانید با برنامه‌ای مانند اکسل کار کنید که دیگر چه بهتر. R برای کسانی که تجربه برنامه‌نویسی ندارند اما به تحلیل داده و به کارگیری گستردۀ آمار علاقه‌مندند بهترین انتخاب است.

اگر می‌خواهید زبان R را فرا بگیرید دانستنی‌های اساسی آن در درس «آشنایی با R» آمده است. محتوای این درس را علیرضا کدیور تهیه کرده و سعی کرده آن را به گونه‌ای آماده کند تا برای تمامی علاقه‌مندان آمار، تحلیلگران داده، علاقه‌مندان داده‌کاوی و یادگیری ماشین و پژوهشگران مطالعات کمّی در رشته‌های مختلف قابل استفاده و جذاب باشد.

در این درس ابتدا مفاهیم پایه معرفی شده‌اند، سپس چگونگی کار با عناصر اساسی در R مانند بردار، ماتریس، فاکتور، لیست و جدول همراه با ارائه چند مثال توضیح داده شده است.

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors