افزودن فونت فارسی در پاوربی‌آی

Picture134

پاوربی‌آی ابزاری برای مصورسازی داده است که برای غیرمتخصصین طراحی شده است. کار کردن با این ابزار راحت است ولی یکی از دشواری‌هایی که برای ما دارد استفاده کردن از فونت فارسی است. پاوربی‌آی از اکثر فونت‌های ویندوز پشتیبانی می‌کند ولی فونت فارسی جزو آنها نیست.

راه‌حل این مسئله استفاده از Theme و تغییر آن است.

همانطور که می‌دانید پاوربی‌آی مانند بقیه‌ی محصولات ماکروسافت تم‌های مختلفی را در اختیار کاربر قرار می‌دهد برای آنکه بتوانید تم را در پاوربی‌آی تغییر دهید باید از مسیر زیر اقدام کنید:

View -> Themes

در  اینجا شما می‌توانید هر تمی را که می‌خواهید انتخاب کنید. تم‌های پاوربی‌آی رنگ‌ها و فونت‌های مختلف را برای بخش‌های مختلف پاوربی‌آی تعیین می‌کنند. مثلا در تم پاوربی‌آی تعریف شده است که رنگ نمودار شامل بنفش، زرد و قرمز باشد و فونت محورهای آن Calibri باشد. در نتیجه اگر شما این تم را انتخاب کنید  و نموداری رسم کنید، رنگ‌های نمودار شامل طیفی از این سه رنگ و فونت Calibri خواهد بود.

پاوربی‌آی دو امکان در اختیار شما قرار می‌دهد:

۱- اینکه می‌توانید تم انتخابی را دانلود کنید، که در این صورت شما یک فایل Json دانلود کرده‌اید که تمام اطلاعات آن تم در آن وجود دارد.

۲-می‌توانید تم دلخواه خود را بصورت یک فایل Json وارد پاوربی‌آی کنید و از آن تم استفاده کنید.

این دو ویژگی به شما کمک می‌کند تا بتوانید فونت فارسی دلخواهتان را وارد کنید. بدین صورت که فایل Json تم مورد نظر نام فونت‌های انتخابی را به نام فونت‌های فارسی تغییر دهید.

مثلا می‌خواهید فونت گزارش شما  B Nazanin باشد مراحل زیر را طی کنید تا بتوانید فونت را تغییر دهید:

۱-تم دلخواه خود را در پاوربی‌آی انتخاب کنید.

۲-آن را دانلود کنید.

۳-فایل  Json را باز کنید.

۴- با استفاده از Ctrl + F کلمه Font را جستجو کنید و هرجا نام فونتی آمده آن را به فونت دلخواه فارسی‌تان تغییر دهید. البته می‌توانید گزینشی عمل کنید و مثلا فقط فونت عناوین نمودارها را به فارسی تبدیل کنید و بقیه را دست نزنید.

۵- بعد از انجام تغییرات فایل را ذخیره کنید و آن را دوباره در پاوربی‌آی وارد کنید.

از اینجا به بعد فوت شما فارسی خواهد بود و مثلا در قسمت تغییر فونت عنوان یک نمودار نام فونت فارسی خواهد بود.

دیدگاه‌ها

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors