جادی؛ معلم فناوری و مدافع اینترنت آزاد

jadi

 معرفی یکی از چهره‌های خوشنام و خیرخواه فناوری اطلاعات در ایران

امیرعماد میرمیرانی متولد ۱۳۵۶، در فضای اینترنت فارسی با نام جادی شناخه می‌شود. او یکی از قدیمی‌ترین و مشهورترین فعالان حوزه فناوری اطلاعات و امنیت شبکه در میان کاربران فارسی‌زبان اینترنت به حساب می‌آید و مجموعه‌ای گسترده‌ از آموزش‌های برنامه‌نویسی با بیانی صمیمی و جذاب برای عموم ارائه کرده است. جادی فردی چندبعدی، شیفته زندگی، مسئول و تلاشگر است. نشانه‌های این خصوصیات را می‌توان در سوابق تحصیلی و حرفه‌ای او دید.

جادی در رشته مهندسی برق گرایش مخابرات در دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی تحصیل و پس از آن کارشناسی ارشد خود را در رشته جامعه‌شناسی در دانشگاه علامه طباطبایی به پایان رساند. اما نه در مهندسی برق یا علوم اجتماعی بلکه در حوزه فناوری اطلاعات، امنیت شبکه و برنامه‌نویسی مشغول به کار شد و اکنون بیش از ۲۰ سال است که در همین حوزه‌ها مشغول به کار است.

او فعالیت خود در حوزه عمومی را در بسترهایی مانند وبلاگ‌نویسی، یوتیوب و  آپارات پی گرفت و با پلتفرم‌های آموزشی مانند مکتب‌خونه، فرادرس و GO TO CLASS نیز همکاری کرده است. جادی فردی خوش‌ذوق و شیفته کارش است و دوست دارد دانش و تجربه خود را با دیگران به اشتراک بگذارد. به همین دلیل، محتوای خود را به صورت کاربردی و با کیفیت قابل قبول به صورت رایگان در اختیار عموم قرار می‌دهد. ویدئوهای متنوع آموزشی او با زبانی روشن و بی‌تکلف یکی از دلایل اصلی محبوبیت او در اینترنت فارسی است. جادی یکی از پیشگامان آگاهی‌بخشی در حوزه امنیت کاربران در فضای مجازی و مدافع اینترنت آزاد است. او در این مسیر از  سال ۱۳۹۱ انتشار پادکست خود را با نام رادیوگیک آغاز کرده که تاکنون نیز ادامه داشته است. این پادکست همیشه کوشیده تا رویکردی انسانی به تکنولوژی داشته باشد و به تاثیر تغییرات این حوزه بر زندگی اجتماعی انسان بپردازد. جادی در توصیف این پادکست اینطور می‌گوید:

«رادیو گیک، رادیویی برای کسانی که تکنولوژی براشون فقط تلاش دائمی برای خوندن و حفظ اینکه فلان مدل فلان چیز فرقش با فلان مدل بهمان چیز چیه و تو بازار چنده و شایعه اینکه قراره کی مدل فلانترش بیاد نیست، بلکه برای کسانیه که  ترجیح می‌دن یک پله عمیق‌تر بشن و تو تقاطع تکنولوژی و جامعه، دغدغه‌های انسانی‌شون رو مطرح کنند. رادیو گیک برای گیک‌های سرگردانه در تقاطع جامعه و تکنولوژی»

اما فعالیت‌های جادی به دوره‌های آموزشی و پادکست محدود نمی‌شود. علاقه جادی به یادگیری و یاد دادن، شجاعت کسب تجربه‌های جدید را برای او به ارمغان آورده است. با جستجویی ساده در اینترنت می‌توان به این امر پی برد. از ارائه‌های شنیدنی در روز آزادی نرم‌افزار در سال‌های ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ تا ترجمه کتاب[1] و انتشار رایگان آن و حتی نوشتن کتابی روان با موضوع پاسخ به سوالاتی که هر کسی در استفاده از دوچرخه ممکن است با آن مواجه شود[2] همگی بخش کوچکی از فعالیت‌های اوست.

یکی از مسائل پیگیری محتوایی جادی را دشوار می‌کند پراکندگی گسترده آن‌ در اینترنت و عدم وجود یک آرشیو منظم است.

به پاس زحمات زیاد جادی برای جامعه کاربران فارسی‌زبان اینترنت و با احترام به رویای همیشگی‌اش یعنی اینترنت آزاد و آزادگی در کار، فهرستی از محتوایی که در سال‌های اخیر تولید کرده را در پایان می‌آوریم:

عنوانشرح
جادی.نت| کیبورد آزادوبلاگ شخصی جادی که امکان دسترسی به سایر حساب‌های کاربری او در برنامه‌های مختلف، شنیدن پادکست رادیوگیک، مشاهده پروژه‌ها و برخی دوره‌های او را فراهم می‌کند.
عنوان شرح
درک مقدماتی شبکه با  جادی آموزش‌های مقدماتی برای درک شبکه
درک برنامه‌نویسی آموزش برنامه‌نویسی به زبان ساده از پایه 
دوره بلاک‌چین، رمزارزها و بیت‌کوین آموزش مقدماتی آشنایی با بیت‌کوین و نحوه عملکرد آن 
لینوکس الپیک ۱ آمادگی برای آزمون‌ LPIC1
هک با جادی  آموزش هک قانونمد (CEH) از طریق چالش ناتاس
پروژه تایید پیامکی شماره سریال انجام روند تایید پیامکی اصالت کالا از ابتدا تا انتها
آموزش لینوکس برای آدم‌های شاد آموزش از پایه  و کاربردی لینوکس
بستون انجام یک پروژه مدیریت حساب شخصی برای پلتفرم بستون
جادی تی‌وی مباحث کلی در زمینه برنامه‌نویسی
معرفی کتاب معرفی و نقد و بررسی کتاب که عموما در حوزه اینترنت و شبکه است 
رادیو گیک این پادکست به نقطه تقاطع  تکنولوژی و جامعه می‌پردازد و نه به مباحث بسیار فنی و تکنولوژی‌های جدید. در واقع در این پادکست کوشیده می‌شود تا به مسائل انسانی در مواجه تکنولوژی و جامعه و تاثیر آن بپردازد.
چند دقیقه با جادی  به توضیح مفاهیم و اتفاقات حوزه تکنولوژی می‌پردازد
سرور وحید آموزش آماده‌سازی سرور ابتنو برای پروژه PHP
آموزش رایگان گیتGit، گیت‌هاب و ‌گیت‌لب آموزش  کلی گیت بصورت  کاربردی
عنوانشرح
درک مقدماتی شبکه با  جادیآموزش‌های مقدماتی برای درک شبکه
درک برنامه‌نویسیآموزش برنامه‌نویسی به زبان ساده از پایه 
دوره بلاک‌چین، رمزارزها و بیت‌کوینآموزش مقدماتی آشنایی با بیت‌کوین و نحوه عملکرد آن 
لینوکس الپیک ۱آمادگی برای آزمون‌ LPIC1
هک با جادی آموزش هک قانونمد (CEH) از طریق چالش ناتاس
آموزش یادگیری ماشین با پایتوناین عنوان در یوتوب و آپارات در دسته درک برنامه نویسی قرار دارد
آموزش برنامه‌‌نویسی با پایتون پیشرفتهاین عنوان در یوتوب و آپارات در دسته درک برنامه نویسی قرار دارد
آموزش پایتون مقدماتیاین عنوان در یوتوب و آپارات در دسته درک برنامه نویسی قرار دارد
عنوانشرح
آموزش پایتون مقدماتیاین دوره در صفحات جادی میر میرانی در دسته درک برنامه‌نویسی قرار دارد
LPIC-2آمادگی برای آزمون‌ LPIC2
عنوانشرح
آموزش رایگان گیتGit، گیت‌هاب و ‌گیت‌لبآموزش کلی گیت بصورت کاربردی
  • برخی ارائه‌های منتخب
عنوانشرح
چرا کارکردن به صورت آزاد ممکن است به نفع شما باشد؟این ارائه جادی دراولین همایش آینده طراحی وب است. در این ارائه ضمن تعریف مفهوم نرم‌افزار آزاد (FOSS) به ویژگی‌ها، مزیت‌ها  و همچنین مصادیق موفق  آن در بستر اینترنت  می‌پردازد. 
ما جامعه هستیماین ارائه به مناسبت روز آزادی نرم‌افزار در سال  ۱۳۹۴ انجام شد.  در این ارائه به اهمیت نقش جامعه در استفاده از نرم‌افزار آزاد و اینکه چگونه می‌توان به عضوی از جامعه بدل شد پرداخته می‌شود.
اقتصاد نرم افزار آزاداین  ارائه به  مناسبت روز آزادی نرم‌افزار در سال ۱۳۹۵ انجام شد. در این ارائه جادی  این  نکته را  متذکر شد که معنای نرم افزار آزاد رایگانی کار نیست بلکه امنیت و آزادی شبکه است . همچنین جادی  اشاره کرد که  نمی‌توان لزوما مهارتی را عامل اصلی کسب درآمد دانست بلکه کیفیت مهارت شما می‌تواند برای شما درآمد ایجاد کند.

این فهرست کاملی از فعالیت‌های جادی نیست، اما بخش عمده آن را پوشش می‌دهد.

پاورقی و ارجاع

[1] فقط برای تفریح: داستان یک انقلاب اتفاقی (+) و  لینوکس و زندگی (+)

[2] راهنمای گمشده دوچرخه در زندگی (+)

منابع

  • جادی.نت (+)
  • میم. وبلاگ شخصی محمد مهدی شفیعی (+)
  • مصاحبه با جادی میرمیرانی – مکتب‌خونه (+)
  • درباره جادی میرمیرانی – پادکست بی‌پلاس (+)
  • مکتب‌خونه (+)
  • GO TO CLASS (+)

دیدگاه‌ها

3 پاسخ

  1. از اینکه این قدر با حسن نیت از فعالان حوزه فناوری یاد می کنید سپاسگزارم. قدردانی از زحمات کسانی که بی پیرایه دانسته های خودشان را در خدمت عموم می گذارند، نشانگر طبع و منش والای تحریریه دقیقه است. درس بزرگ و دوره ی آموزشی اصلی که همانا “قدرشناسی و قدردانی” است را همینجا باید آموخت.
    موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors