آشنایی با R

505
12 ساعت

آر (R) یک محیط پرقدرت، منعطف و در عین حال ساده برای پردازش و تحلیل داده است. در R به گسترۀ وسیعی از مدل‌های آماری، امکانات بصری‌سازی و روش‌های داده‌کاوی دسترسی خواهید داشت. با یادگیری R می‌توانید راحت و آسوده وارد دنیای تحلیل داده شوید. مهم نیست اگر هیچ سررشته‌ای از برنامه‌نویسی ندارید. همین اندازه بتوانید راحت با کامپیوتر کار کنید برای شروع یادگیری کافی است. اگر بتوانید با برنامه‌ای مانند اکسل کار کنید که دیگر چه بهتر. R برای کسانی که تجربه برنامه‌نویسی ندارند اما به تحلیل داده و به کارگیری گستردۀ آمار علاقه‌مندند بهترین انتخاب است.

اهداف

  • کار با بردار، ماتریس، جدول، لیست و ...
  • تسلط گام به گام بر عناصر و دستورات پایه در R
  • فراگیری الفبای تحلیل داده در محیط R
  • کار با مثال‌ها و تمرین‌های نزدیک به نمونه‌های واقعی

فهرست:

16 درس12h

آشنایی و نصب

مفاهیم پایه

بردار

ماتریس

فاکتور

لیست

جدول

علیرضا کدیور

تحلیلگر داده در دقیقه

علیرضا کدیور از سال ۱۳۹۳ تا‌کنون به تحلیل داده‌ در حوزه‌های گوناگون اشتغال دارد. تمرکز علیرضا بیش از هرچیز بر به‌کارگیری روش‌های آماری و ایده‌های تحلیل داده در مسائل واقعی است.

مطالعات اجتماعی، تحلیل نتایج نظرسنجی، تحلیل داده‌های سلامت و درمان، کشف تقلب در سازمان‌های بیمه‌گر، پیش‌بینی قیمت در بازارهای بورس و مسکن، تحلیل داده در کسب و کارهای دیجیتال، تحلیل داده برای حل مسائل مدیریت شهری و مطالعات رفاهی زمینه‌هایی است که او در آن‌ها به عنوان تحلیلگر تجربه فعالیت داشته است.

علیرضا فارغ التحصیل مهندسی صنایع از دانشگاه شریف و کارشناسی ارشد آمار و تحقیق در عملیات از دانشگاه اسکس در انگلستان و هم‌بنیان‌گذار شرکت پردازش و تحلیل داده دقیقه است. او از سال ۹۵ آموزش در حوزۀ علوم داده را نیز آغاز کرد و از آن زمان تاکنون دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی متعددی در سازمان‌های گوناگون برگزار کرده است. او همچنین از سال ۹۸ مبانی برنامه‌سازی کامپیوتری و مقدمات تحلیل داده را در دانشگاه صنعتی شریف تدریس می‌کند.

او به روزنامه‌نگاری مبتنی بر تحلیل و مصورسازی داده در زمینه‌های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و ... نیز علاقه‌مند است و سردبیری مجله تحلیلی دقیقه‌ای برای تأمل را از ابتدای راه‌اندازی آن بر عهده دارد. تحلیل‌های او در ارتباط با شیوع کرونا در سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ به صورت ویژه در جراید بازتاب یافت و در سطح کشور مورد توجه قرار گرفت و در برخی مجلات معتبر دنیا مانند مجله لنست انتشار یافت. یادداشت‌ها و مقالات او در مجله تحلیلی دقیقه‌ای برای تأمل در آدرس زیر در دسترس است:

d-mag.ir/pauthor/alirezakd

علیرضا علاوه بر کاربردهای تحلیل داده در خدمات عمومی و کسب‌وکار، به کاربردهای پردازش و تحلیل داده‌ها در علوم انسانی و مباحث فکری حول علوم داده مانند نقش تاریخی داده در تحولات علمی و روش‌های آموزش آن نیز علاقه‌مند است.

علیرضا کدیور هم‌اکنون به آموزش علوم داده و دیگر مهارت‌های مورد نیاز برای بهره‌برداری تحلیلی از داده‌ها در مدرسه پردازش و تحلیل داده دقیقه اشتغال دارد. درس‌‌ها و دیگر مطالبی که علیرضا در مدرسه دقیقه ارائه می‌کند در ادامه آمده است.

4.64 (58 نظر)

17 دوره ها

17736 دانشجو

نظرات

4.4

جمعاً 7 نظر

5
6 نظر
4
0 نظر
3
0 نظر
2
0 نظر
1
1 نظر

بسیار عالی و قابل فهم

great

ممنون

دوره خوبی بود، ممنون.

دوره جامع و کامل و بسیار کارکردی بود. ممنون.

دوره بسیار مفیدی برای شروع کردن R بود. تشکر فراوان

بسیار عالی بود. با تمرینات متعدد و بازخوردها ی مربوط به آن بسیار فهم این برنامه را راحت کرده بود.

پیش‌نیاز

مخاطبین

  • علاقه‌مندان به آمار
  • تحلیلگران داده
  • علاقه‌مندان داده‌کاوی و یادگیری ماشین
  • پژوهشگران مطالعات کمّی
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors