آشنایی با R

آر (R) یک محیط پرقدرت، منعطف و در عین حال ساده برای پردازش و تحلیل داده است. در R به گسترۀ وسیعی از مدل‌های آماری، امکانات بصری‌سازی و روش‌های داده‌کاوی دسترسی خواهید داشت. با یادگیری R می‌توانید راحت و آسوده وارد دنیای تحلیل داده شوید. مهم نیست اگر هیچ سررشته‌ای از برنامه‌نویسی ندارید. همین اندازه بتوانید راحت با کامپیوتر کار کنید برای شروع یادگیری کافی است. اگر بتوانید با برنامه‌ای مانند اکسل کار کنید که دیگر چه بهتر. R برای کسانی که تجربه برنامه‌نویسی ندارند اما به تحلیل داده و به کارگیری گستردۀ آمار علاقه‌مندند بهترین انتخاب است.

آشنایی با اکسل

اکسل Excel یکی از محبوب‌ترین و در دسترس‌ترین ابزارهای تحلیل داده در ایران و جهان است. سازماندهی و استفاده از داده‌ها در قالب جدول‌های دو بعدی، یکی از رایج‌ترین و در عین حال کارآمدترین رویکردها در تحلیل‌های کمّی و تهیه گزارش‌های اطلاعاتی است. به همین سبب، افراد زیادی در دنیا با اکسل راحتند و از آن به عنوان ابزار تحلیل داده استفاده می‌کنند. به همین دلیل، بی‌راه نیست اگر بگوییم اکسل پرکاربرترین ابزار تحلیل داده در دنیا است.

اکسل تنها ابزار کار کسانی که به صورت حرفه‌ای تحلیل داده انجام می‌دهند نیست، بلکه در درجۀ اول، یک ابزار عمومی برای مدیریت داده و تحلیل آن برای همه است. بسیاری از ما در زندگی روزمره خود با موقعیت‌هایی مواجه می‌شویم که باید در آن حساب و کتاب کنیم یا مثلا مدیریت مجموعه‌ای از محاسبات را به عهده بگیریم. در بسیاری مواقع این محاسبات روی کاغذ و با ماشین حساب انجام می‌شوند در حالی که اکسل فضا و امکاناتی در اختیارمان قرار می‌دهد که مدیریت محاسبات در آن بسیار ساده‌تر و کارآمدتر است.