آشنایی و نصب

مفاهیم پایه

بردار

ماتریس

فاکتور

لیست

جدول

نصب R و RStudio

فهرست

برای استفاده از R باید ابتدا فایلِ نصبِ آن را از وبسایت اصلی دریافت و نصب کنیم. سپس همین کار را برای RStudio انجام دهیم. R و RStudio هر دو متن‌باز و رایگان هستند و در هیچ مرحله‌ای نباید مبلغی برای دریافت فایل و نصب آن پرداخت کنید.  

نصب R

برای نصب R کافیست در یکی از موتورهای جستجو در مرورگر خود بنویسید “R Download”. این کار شما را به وبسایت اصلی R رهنمون خواهد شد تا آخرین نسخه آن را متناسب با سیستم عامل خود از لینک زیر دریافت و نصب کنید:

فایلی که برای نصب یک نرم‌افزار مورد نیاز است برای سیستم عامل‌های مختلف مانند ویندوز، مک و لینوکس تفاوت دارد و شما باید آن را متناسب با سیستم عامل کامپیوتر خود نصب کنید. 

پس از نصب R می‌توانید آن را در کامیپوتر خود اجرا و با آن کار کنید. اما رابط گرافیکی که با آن نصب می‌شود، امکانات چندانی برای استفاده از قابلیت‌های R ندارد. برای استفاده ساده و راحت از این قابلیت‌ها یک رابط گرافیکی یا ویرایشگرِ شناخته‌شده و پرکاربرد وجود دارد که باید بعد از نصبِ R، آن را نیز نصب کنیم.

نصب RStudio

RStudio محبوب‌ترین ویرایشگر کار با R است. استفاده از آن در میان تحلیلگران و کاربرانِ R تا آنجا مورد استقبال واقع شده که امکان کار با زبان‌های دیگری غیر از R نیز به آن افزوده شده است. 

برای نصب RStudio کافی است نسخه رایگان (free)ِ آن برای Desktop را از لینک زیر دریافت و نصب کنیم: 

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors