ابزارهای پاوربی‌آی

فهرست

معرفی ابزارها

گفتیم‌ که پاوربی‌آی مجموعه‌ای از نرم‌افزارها و ابزارهای متمرکز است که مراحل مختلف ایجاد داشبورد هوش تجاری را ممکن می‌سازد. بخشی از ابزارها برای استخراج داده و طراحی داشبورد و بخش دیگر برای نمایش آن به کاربر نهایی استفاده می‌شود. تنوع در ابزارهای پاوربی‌آی مربوط به قسمت نمایش نهایی آن است.  

ابزارهای پاوربی‌آی شامل این ۴ نرم‌افزار است:

•      Power BI Desktop

•      Power BI Report Server

•      Power BI Service

•      Power BI Mobile

ابزار Power BI Desktop برای مدیریت‌داده و طراحی و پیاده‌سازی داشبورد استفاده می‌شود و مابقی آنها شیوه‌های مختلف نمایش در ابزارهای مختلف است. در ابتدا در این ابزار تمام مراحل لازم از استخراج و ساختاردهی داده‌ تا تحلیل و مصورسازی انجام می‌شود و در مرحله بعدی، داشبورد ایجاد شده از طریق سه ابزار دیگر با دیگران به اشتراک گذاشته می‌شود. 

Power BI Desktop

پاوربی‌آی دسکتاپ ابزاری است که صفر تا صد ساخت داشبورد از پاکسازی تا مدلسازی و تحلیل و طراحی داشبورد در آن صورت می‌گیرد و محیطی به صورت شکل زیر دارد. این نرم افزار رایگان است.

Power BI Report Server

پاوربی‌آی ریپورت سرور پلتفرمی برای ارائه‌ی داشبوردهایی است که در پاوربی‌آی دسکتاپ طراحی شده‌اندو بر روی سرور داخلی سازمان نصب می‌شود. داشبوردهای طراحی شده روی این ابزار قرار می‌گیرند و سپس سطوح دسترسی کاربران به ازای هر داشبورد از طریق پنل تحت وب پیکربندی می‌شود. نهایتا با در اختیار گذاشتن لینک پنل یا هر داشبورد جداگانه به کاربران، این داشبوردها از طریق مرورگر قابل استفاده خواهد بود. زمان‌بندی به‌روزرسانی داده‌های سورس برای هر داشبورد از جمله قابلیت‌های دیگر این پنل است.

Power BI Service

پاوربی‌آی سرویس ابزاری تحت وب است که به صورت ابری و روی سرور مایکروسافت قرار گرفته‌است. برای دسترسی به این سرویس باید یک حساب کاربری در مایکروسافت داشته باشید. در این حالت داشبوردهای طراحی شده روی فضای ابری آپلود شده و از طریق لینک ارائه شده قابل اشتراک خواهد بود. این ابزار رایگان نیست و بیشترین امکانات بهره‌برداری از داشبوردها در این سرویس ارائه می‌شود.

Power BI Mobile

پاوربی‌آی موبایل اپلیکیشنی است که بر روی موبایل نصب می‌شود و از طریق آن می‌توان به داشبورد‌هایی که روی ریپورت سرور سازمان بارگذاری شده روی گوشی تلفن همراه بازیابی و مشاهده کرد.

نصب و راه‌اندازی پاوربی‌آی دسکتاپ

نصب پاوربی‌آی بسیار ساده است و نیازی به کرک و شماره سریال ندارد. کافیست فایل نصبی آنرا دانلود و بر روی کامپیوتر خود نصب کنید. از طریق لینک زیر می‌توانید محصولات پاوربی‌آی را ببینید و دانلود کنید:

اگر بخواهید پاوربی‌آی دسکتاپ را دانلود کنید باید گزینه‌ی اول و اگر بخواهید پاوربی‌آی دسکتاپ ریپورت سرور را دانلود کنید باید گزینه‌ی آخر را دانلود کنید.

بعد از انتخاب گزینه‌ی مورد نظر وقتی به تصویربالا برخوردید گزینه‌یAdvanced download options  را بزنید که وارد صفحه‌ی زیر می‌شوید.

Download را بزنید و وارد صفحه‌ی زیر شوید. اگر سیستم عامل شما ۳۲ بیتی است گزینه‌ی دوم و اگر ۶۴ بیتی است گزینه‌ی سوم را انتخاب کنید. 

سپس دکمه‌ی Next را فشار دهید. محل دانلود را مشخص کنید و نرم‌افزار پاوربی‌آی را دریافت کنید.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors