تخمین مصرف برق ادارات و تاثیر آن در خاموشی‌ها

3145
12 ساعت

فرض کنید در نیمه مرداد سال 1400 هستیم و مصرف برق به اوج خود رسیده و نگرانی‌هایی بابت عدم تکافوی تولید برای تامین مصرف و بروز خاموشی‌های گسترده شده است. دولت قصد دارد برای کاهش مصرف برق، تمامی ادارات را چند روز تعطیل کند اما پیش از آن باید بداند به طور متوسط چند مگاوات از برق کشور در ادارات صرف می‌شود و تعطیلی ادارات چقدر می‌تواند در جلوگیری از ان موثر باشد.

اهداف

  • در این پروژه کار‌های معمول با جداولِ داده‌ مانند تغییر انواع مقادیر به یکدیگر و پاکسازی تبدیل داده را تمرین می‌کنید.
  • اما بخش مهم‌تر و هیجان‌انگیزتر این پروژه آن جاست با تلفیق داده‌های مختلف با یکدیگر به اطلاعات جدیدی می‌رسید و بدون دسترسی به داده‌های اصلی مورد نیاز، مقدار مورد نظر به صورت غیرمستقیم تخمین می‌زنید.

فهرست:

4 درس12h

طرح مسئله و شناخت داده‌ها

طرح مسئله
شناخت داده‌

ایده و استراتژی حل مسئله

پیش‌پردازش

تحلیل

علیرضا کدیور

تحلیلگر داده در دقیقه

علیرضا کدیور از سال ۱۳۹۳ تا‌کنون به تحلیل داده‌ در حوزه‌های گوناگون اشتغال دارد. تمرکز علیرضا بیش از هرچیز بر به‌کارگیری روش‌های آماری و ایده‌های تحلیل داده در مسائل واقعی است.

مطالعات اجتماعی، تحلیل نتایج نظرسنجی، تحلیل داده‌های سلامت و درمان، کشف تقلب در سازمان‌های بیمه‌گر، پیش‌بینی قیمت در بازارهای بورس و مسکن، تحلیل داده در کسب و کارهای دیجیتال، تحلیل داده برای حل مسائل مدیریت شهری و مطالعات رفاهی زمینه‌هایی است که او در آن‌ها به عنوان تحلیلگر تجربه فعالیت داشته است.

علیرضا فارغ التحصیل مهندسی صنایع از دانشگاه شریف و کارشناسی ارشد آمار و تحقیق در عملیات از دانشگاه اسکس در انگلستان و هم‌بنیان‌گذار شرکت پردازش و تحلیل داده دقیقه است. او از سال ۹۵ آموزش در حوزۀ علوم داده را نیز آغاز کرد و از آن زمان تاکنون دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی متعددی در سازمان‌های گوناگون برگزار کرده است. او همچنین از سال ۹۸ مبانی برنامه‌سازی کامپیوتری و مقدمات تحلیل داده را در دانشگاه صنعتی شریف تدریس می‌کند.

او به روزنامه‌نگاری مبتنی بر تحلیل و مصورسازی داده در زمینه‌های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و ... نیز علاقه‌مند است و سردبیری مجله تحلیلی دقیقه‌ای برای تأمل را از ابتدای راه‌اندازی آن بر عهده دارد. تحلیل‌های او در ارتباط با شیوع کرونا در سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ به صورت ویژه در جراید بازتاب یافت و در سطح کشور مورد توجه قرار گرفت و در برخی مجلات معتبر دنیا مانند مجله لنست انتشار یافت. یادداشت‌ها و مقالات او در مجله تحلیلی دقیقه‌ای برای تأمل در آدرس زیر در دسترس است:

d-mag.ir/pauthor/alirezakd

علیرضا علاوه بر کاربردهای تحلیل داده در خدمات عمومی و کسب‌وکار، به کاربردهای پردازش و تحلیل داده‌ها در علوم انسانی و مباحث فکری حول علوم داده مانند نقش تاریخی داده در تحولات علمی و روش‌های آموزش آن نیز علاقه‌مند است.

علیرضا کدیور هم‌اکنون به آموزش علوم داده و دیگر مهارت‌های مورد نیاز برای بهره‌برداری تحلیلی از داده‌ها در مدرسه پردازش و تحلیل داده دقیقه اشتغال دارد. درس‌‌ها و دیگر مطالبی که علیرضا در مدرسه دقیقه ارائه می‌کند در ادامه آمده است.

4.61 (41 نظر)

16 دوره ها

16212 دانشجو

نظرات

4.0

جمعاً 2 نظر

5
1 نظر
4
0 نظر
3
1 نظر
2
0 نظر
1
0 نظر

It's interesting practice

Very interesting example

داده‌ها

  • گزارش وضعیت شبکه برق کشور
  • تقویم شمسی

پیش‌نیاز

  • برای انجام این پروژه R یا Python یا هر زبان یا ابزاری که امکانات مشابهی را در اختیار تحلیلگر قرار دهد مورد نیاز خواهد بود.

مخاطبین

  • علاقه‌مندان به انجام پروژه‌های واقعی علوم داده
  • کارشناسان و تحلیلگران صنعت برق
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors