آشنایی با اکسل

2974
7 ساعت

اکسل Excel یکی از محبوب‌ترین و در دسترس‌ترین ابزارهای تحلیل داده در ایران و جهان است. سازماندهی و استفاده از داده‌ها در قالب جدول‌های دو بعدی، یکی از رایج‌ترین و در عین حال کارآمدترین رویکردها در تحلیل‌های کمّی و تهیه گزارش‌های اطلاعاتی است. به همین سبب، افراد زیادی در دنیا با اکسل راحتند و از آن به عنوان ابزار تحلیل داده استفاده می‌کنند. به همین دلیل، بی‌راه نیست اگر بگوییم اکسل پرکاربرترین ابزار تحلیل داده در دنیا است.

اکسل تنها ابزار کار کسانی که به صورت حرفه‌ای تحلیل داده انجام می‌دهند نیست، بلکه در درجۀ اول، یک ابزار عمومی برای مدیریت داده و تحلیل آن برای همه است. بسیاری از ما در زندگی روزمره خود با موقعیت‌هایی مواجه می‌شویم که باید در آن حساب و کتاب کنیم یا مثلا مدیریت مجموعه‌ای از محاسبات را به عهده بگیریم. در بسیاری مواقع این محاسبات روی کاغذ و با ماشین حساب انجام می‌شوند در حالی که اکسل فضا و امکاناتی در اختیارمان قرار می‌دهد که مدیریت محاسبات در آن بسیار ساده‌تر و کارآمدتر است.

اهداف

  • سازماندهی داده‌ها در قالب جدول‌های اکسل
  • انجام محاسبات در اکسل
  • ترسیم نمودار

فهرست:

25 درس7h

شروع کار با اکسل

معرفی اکسل
اجزای اکسل
وارد کردن داده در اکسل(Data Entry)
کوئیز اجزای اکسل
استفاده از Fill Handle
کوئیز Fill Handle
مدیریت برگه، ردیف و ستون
کوئیز مدیریت برگه،‌ ردیف، ستون
جعبه ابزار: استفاده از تمپلیت‌های اکسل

فرمول و توابع

تغییر قالب‌بندی در اکسل

کار کردن با داده

خروجی گرفتن از اکسل

زهرا دوخائی فارغ‌التحصیل رشته روانشناسی شناختی از پژوهشکده‌ی علوم شناختی است.

علاقه اصلی او رصد و تحلیل سیستم‌هاست و تجربه‌ی کاری‌اش در طراحی و پیاده‌سازی سامانه‌های هوش تجاری در موضوعات مختلف از داشبورد رصد وضعیت منابع انسانی تا تحلیل کمپین‌های تبلیغاتی است. او فرآیند یادگیری تحلیل داده را بصورت خودآموز با اکسل شروع کرد و با یادگیری پاوربی‌آی فعالیت خود را در زمینه هوش تجاری ادامه داد. زهرا در شرکت‌های نظربازار و دقیقه تجربه فعالیت دارد و در حال حاضر در شرکت RIWI بعنوان تحلیلگر داده مشغول به کار است.

5.00 (3 نظر)

2 دوره ها

2978 دانشجو

مجید پورکاشانی

مهندس داده در دقیقه

مجید پورکاشانی فعالیت حرفه‌ای خود را در دهه 80 شمسی به عنوان توسعه‌دهنده نرم‌افزار در بخش‌های الکترونیک و مخابرات آغاز کرد. سپس به مدیریت مالی و اجرایی روی ‌آورد. تجربه مجید در مهندس فناوری اطلاعات و مدیریت او را به سمت طراحی و پیاده‌سازی زیرساخت‌های بهره‌برداری از داده‌ها‌ سوق داده است.

طراحی و پیاد‌ه‌سازی انبار داده، استقرار سامانه‌های هوش تجاری، خودکارسازی جریان داده، توسعه نرم‌افزار، بهینه‌سازی الگوریتم‌، خطایابی و بهینه‌سازی علملکرد بسته‌های نرم‌افزاری در کنار مصورسازی تعاملی از جمله مواردی است که مجید تجربه به کارگیری آن‌ها در حوزه‌های گوناگونی مانند خدمات اجتماعی، بیمه، درمان، مالی، مالیاتی، کسب‌وکارهای دیجیتال و ... داشته است.

مجید فارغ التحصیل مهندسی برق و الکترونیک از دانشگاه صنعتی شریف و کارشناسی ارشد هوش مصنوعی از دانشگاه علم و صنعت و هم‌بنیان‌گذار شرکت پردازش و تحلیل داده دقیقه است. هجرت از مهندسی برق به علوم کامپیوتر و تداوم فعالیت حرفه‌ای به عنوان مهندس فناوری اطلاعات، توانایی منحصر به فردی در انتقال مفاهیم به او داده است. مجید آموزش اجزای اصلی مهندسی داده را از سال 99 را در سازمان‌های گوناگون آغاز کرده است.

او علاوه بر مهندسی و مصورسازی تعاملی داده‌ها تجربیاتی در مدیریت تولیدات گیاهی نیز دارد. همین موضوع او را مسائل اقلیمی و مدیریت آب نیز علاقه‌مند کرده است. نتیجه بررسی‌های مجید درباره مسائل زیست‌محیطی و موضوعات دیگر را می‌توانید در آدرس زیر در مجله تحلیلی دقیقه‌ای برای تأمل دنبال کنید:

d-mag.ir/pauthor/majidpk

مجید پورکاشانی هم‌اکنون به آموزش مفاهیم، روش‌ها و ابزارهای مدیریت داده‌ در مدرسه پردازش و تحلیل داده دقیقه اشتغال دارد. درس‌‌ها و دیگر مطالبی که مجید در مدرسه دقیقه ارائه می‌کند در ادامه آمده است.

5.00 (5 نظر)

6 دوره ها

5206 دانشجو

نظرات

5.0

جمعاً 3 نظر

5
3 نظر
4
0 نظر
3
0 نظر
2
0 نظر
1
0 نظر

نکات بسیار مفیدی در این دوره بود، بسیار ممنونم

دوره بسیار مفید بود. ممنون

خیلی عالی بود!

پیش‌نیاز

  • هیچ پیش‌نیازی لازم ندارد.

مخاطبین

  • کسانی که تا به حال با اکسل کار نکرده‌اند
  • کسانی که هیچ گونه شناختی از آن ندارند
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors