تحلیل داده‌های صادرات و واردات ایران

213
15 ساعت

داده‌های تجارت خارجی ایران به صورت ماهانه در بخش آمار وبسایت گمرک در فایل‌های جداگانه منتشر می‌شود. این داده حاوی اطلاعات ارزشمندی درباره اقتصاد ایران و فرصت‌های موجود در آن است. پردازش و تحلیل داده‌های گمرک نه تنها برای توضیح تحولات اقتصادی در کشور کاربرد دارد، بلکه به کشف نکاتی منتهی می‌شود که در صورت آشنایی با زمینه‌های مربوطه ارزش تجاری مستقیم دارند.

در این پروژه ابتدا باید جداولی که از سال‌های مختلف وجود دارد را فراخوانی کنیم و پس از پیش‌پردازش و یکسان‌سازی ساختار و اطمینان از مناسب بودن کیفیت آن‌ها را تجمیع کنیم. پس از آن بررسی کیفیت داده روی فایل یکپارچه شده آغاز می‌شود تا از محدودیت‌های موجود در داده آگاهی پیدا کنیم و در برخی موارد نیز اشکالات موجود را برطرف کنیم. پس از آن پرسش‌هایی مطرح می‌شود که باید با پردازش و تحلیل داده‌های گمرک به آن‌ها پاسخ دهیم یا خودمان پرسش‌های جدیدی مطرح کنیم و تحلیل داده را با هدف ارائه پاسخ به آن‌ها در دستور کار قرار دهیم.

اهداف

  • در این پروژه با یک داده پراکنده که در جداول پراکنده ذخیره شده و نیاز به پاکسازی و یکپارچه‌سازی دارد دست و پنجه نرم می‌کنیم.
  • داده‌ای که مدت زمان زیادی مثلا بیست سال را پوشش می‌دهد نیاز به بررسی‌هایی دارد که در این پروژه تمرین می‌شود.
  • داده‌ای که با آن کار می‌کنیم ارزش اقتصادی فراوانی دارد، در این پروژه طرح سوال روی چنین داده‌ای تمرین می‌کنیم.

فهرست:

2 درس15h

شناخت داده و پیش‌پردازش

شناخت داده
پیش‌پردازش برای تولید جدول یکپارچه
بررسی کیفیت داده

طرح سوال و تحلیل نهایی

علیرضا کدیور

تحلیلگر داده در دقیقه

علیرضا کدیور از سال ۱۳۹۳ تا‌کنون به تحلیل داده‌ در حوزه‌های گوناگون اشتغال دارد. تمرکز علیرضا بیش از هرچیز بر به‌کارگیری روش‌های آماری و ایده‌های تحلیل داده در مسائل واقعی است.

مطالعات اجتماعی، تحلیل نتایج نظرسنجی، تحلیل داده‌های سلامت و درمان، کشف تقلب در سازمان‌های بیمه‌گر، پیش‌بینی قیمت در بازارهای بورس و مسکن، تحلیل داده در کسب و کارهای دیجیتال، تحلیل داده برای حل مسائل مدیریت شهری و مطالعات رفاهی زمینه‌هایی است که او در آن‌ها به عنوان تحلیلگر تجربه فعالیت داشته است.

علیرضا فارغ التحصیل مهندسی صنایع از دانشگاه شریف و کارشناسی ارشد آمار و تحقیق در عملیات از دانشگاه اسکس در انگلستان و هم‌بنیان‌گذار شرکت پردازش و تحلیل داده دقیقه است. او از سال ۹۵ آموزش در حوزۀ علوم داده را نیز آغاز کرد و از آن زمان تاکنون دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی متعددی در سازمان‌های گوناگون برگزار کرده است. او همچنین از سال ۹۸ مبانی برنامه‌سازی کامپیوتری و مقدمات تحلیل داده را در دانشگاه صنعتی شریف تدریس می‌کند.

او به روزنامه‌نگاری مبتنی بر تحلیل و مصورسازی داده در زمینه‌های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و ... نیز علاقه‌مند است و سردبیری مجله تحلیلی دقیقه‌ای برای تأمل را از ابتدای راه‌اندازی آن بر عهده دارد. تحلیل‌های او در ارتباط با شیوع کرونا در سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ به صورت ویژه در جراید بازتاب یافت و در سطح کشور مورد توجه قرار گرفت و در برخی مجلات معتبر دنیا مانند مجله لنست انتشار یافت. یادداشت‌ها و مقالات او در مجله تحلیلی دقیقه‌ای برای تأمل در آدرس زیر در دسترس است:

d-mag.ir/pauthor/alirezakd

علیرضا علاوه بر کاربردهای تحلیل داده در خدمات عمومی و کسب‌وکار، به کاربردهای پردازش و تحلیل داده‌ها در علوم انسانی و مباحث فکری حول علوم داده مانند نقش تاریخی داده در تحولات علمی و روش‌های آموزش آن نیز علاقه‌مند است.

علیرضا کدیور هم‌اکنون به آموزش علوم داده و دیگر مهارت‌های مورد نیاز برای بهره‌برداری تحلیلی از داده‌ها در مدرسه پردازش و تحلیل داده دقیقه اشتغال دارد. درس‌‌ها و دیگر مطالبی که علیرضا در مدرسه دقیقه ارائه می‌کند در ادامه آمده است.

4.57 (46 نظر)

16 دوره ها

17154 دانشجو

نظرات

3.0

جمعاً 2 نظر

5
1 نظر
4
0 نظر
3
0 نظر
2
0 نظر
1
1 نظر

چه خوب که روی این داده دست گذاشتید
میشه یه پروژه درست و حسابی باهاش انجام داد

ببخشید آموزش دوره کجاست؟

پیش‌نیاز

  • برای انجام این پروژه R یا Python یا هر زبان یا ابزاری که امکانات مشابهی را در اختیار تحلیلگر قرار دهد مورد نیاز خواهد بود.

مخاطبین

  • علاقه‌مندان به انجام پروژه‌های واقعی علوم داده
  • کارشناسان و تحلیلگران اقتصادی و بازرگانی
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors