آشنایی با آمار در R

73

یادگیری آمار در یک محیط کارگاهی مانند R مفاهیم آماری را ملموس قابل فهم می‌کند. در عین حال R محبوب‌ترین ابزار کار در میان آماردانان و تحلیلگران داده است و خودش امکانات فراوانی برای تحلیل داده دارد. دسترسی به چنین قابلیت‌هایی در محیط R به شما امکان آزمون و خطا درباره مفاهیم آماری می‌دهد و به همین دلیل کیفیت یادگیری را برای شما به صورت چشمگیری افزایش می‌دهد. بسیاری افراد تازه زمانی به آمار علاقه‌مند می‌شوند که امکان پردازش و تحلیل داده را در محیطی مانند R پیدا می‌کنند. اگر دوست دارید با الفبای آمار آشنا شوید و شناخت اولیه‌ای از R دارید این درس را از دست ندهید. در هر بخشی از علوم داده که وارد شوید آشنایی با آمار از ضروریات است.

اهداف

  • آشتی با مفاهیم آماری در محیط R
  • یادگیری انواع تلخیص‌های آماری هنگام توصیف و استنتاج
  • کار با انواع متغیرهای تصادفی و توزیع‌های آماری
  • آشنایی با قضایای بنیادی در آمار مانند قضیه حدمرکزی

فهرست:

9 درس16h

آمار چیست؟

پرسش‌های آماری
توصیف و استنتاج
آزمون کوتاه: پرسش آماری، توصیف و استنتاج
انواع داده‌ها
آزمون کوتاه: نوع داده
اهمیت نوع داده در مصورسازی

سر در آوردن از داده‌ها

متغیر تصادفی و توزیع آماری

توزیع نرمال، قضیه حدمرکزی و دیگر توزیع‌های آماری

همبستگی و کواریانس

علیرضا کدیور

تحلیلگر داده در دقیقه

علیرضا کدیور از سال ۱۳۹۳ تا‌کنون به تحلیل داده‌ در حوزه‌های گوناگون اشتغال دارد. تمرکز علیرضا بیش از هرچیز بر به‌کارگیری روش‌های آماری و ایده‌های تحلیل داده در مسائل واقعی است.

مطالعات اجتماعی، تحلیل نتایج نظرسنجی، تحلیل داده‌های سلامت و درمان، کشف تقلب در سازمان‌های بیمه‌گر، پیش‌بینی قیمت در بازارهای بورس و مسکن، تحلیل داده در کسب و کارهای دیجیتال، تحلیل داده برای حل مسائل مدیریت شهری و مطالعات رفاهی زمینه‌هایی است که علیرضا در آن‌ها به عنوان تحلیلگر یا آماردان تجربه فعالیت داشته است.

علیرضا فارغ التحصیل مهندسی صنایع از دانشگاه صنعتی شریف و کارشناسی ارشد آمار و تحقیق در عملیات از دانشگاه اسکس در انگلستان و هم‌بنیان‌گذار شرکت پردازش و تحلیل داده دقیقه است. او از سال ۹۵ آموزش در حوزۀ علوم داده را نیز آغاز کرد و از آن زمان تا کنون دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی متعددی در سازمان‌های گوناگون برگزار کرده است. او همچنین از سال ۹۸ مبانی برنامه‌سازی کامپیوتری و مقدمات تحلیل داده را در دانشگاه صنعتی شریف تدریس می‌کند.

او به روزنامه‌نگاری مبتنی بر تحلیل و مصورسازی داده در زمینه‌های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و ... نیز بسیار علاقه‌مند است و سردبیری مجله تحلیلی دقیقه‌ای برای تأمل را از ابتدای راه‌اندازی آن بر عهده دارد. تحلیل‌های او در ارتباط با شیوع کرونا در سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ به صورت ویژه در جراید بازتاب یافت و در سطح کشور مورد توجه قرار گرفت و در برخی مجلات معتبر دنیا مانند مجله لنست انتشار یافت. یادداشت‌ها و مقالات او در مجله تحلیلی دقیقه‌ای برای تأمل در آدرس زیر در دسترس است:

d-mag.ir/pauthor/alirezakd

علیرضا علاوه بر کاربردهای تحلیل داده در خدمات عمومی و کسب‌وکار، درباره کاربردهای پردازش و تحلیل داده‌ها در علوم انسانی و مباحث فکری حول علوم داده مانند نقش تاریخی داده در تحولات علمی نیز علاقه‌مند است.

علیرضا کدیور هم‌اکنون به آموزش مهارت‌های مورد نیاز برای بهره‌برداری تحلیلی از داده‌ها در مدرسه پردازش و تحلیل داده دقیقه اشتغال دارد. درس‌‌ها و دیگر مطالبی که مجید در مدرسه دقیقه ارائه می‌کند در ادامه آمده است.

5.00 (3 نظر)

7 دوره ها

383 دانشجو

نظرات

5.0

جمعاً 1 نظر

5
1 نظر
4
0 نظر
3
0 نظر
2
0 نظر
1
0 نظر

دوره بسیار مفید و کاربردی است.

داده‌ها

پیش‌نیاز

مخاطبین

  • علاقه‌مندان به آمار
  • تحلیلگران داده
  • علاقه‌مندان داده‌کاوی و یادگیری ماشین
  • پژوهشگران مطالعات کمّی
  • دانشجویان آمار

Want to receive push notifications for all major on-site activities?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors