آشنایی با آمار در R

397
16 ساعت

یادگیری آمار در یک محیط کارگاهی مانند R مفاهیم آماری را ملموس و قابل فهم می‌کند. در عین حال R محبوب‌ترین ابزار کار در میان آماردانان و تحلیلگران داده است و خودش امکانات فراوانی برای تحلیل داده دارد. دسترسی به چنین قابلیت‌هایی در محیط R به شما امکان آزمون و خطا درباره مفاهیم آماری می‌دهد و به همین دلیل کیفیت یادگیری را برای شما به صورت چشمگیری افزایش می‌دهد. بسیاری افراد تازه زمانی به آمار علاقه‌مند می‌شوند که امکان پردازش و تحلیل داده را در محیطی مانند R پیدا می‌کنند. اگر دوست دارید با الفبای آمار آشنا شوید و شناخت اولیه‌ای از R دارید این درس را از دست ندهید. در هر بخشی از علوم داده که وارد شوید آشنایی با آمار از ضروریات است.

اهداف

  • آشتی با مفاهیم آماری در محیط R
  • یادگیری انواع تلخیص‌های آماری هنگام توصیف و استنتاج
  • کار با انواع متغیرهای تصادفی و توزیع‌های آماری
  • آشنایی با قضایای بنیادی در آمار مانند قضیه حدمرکزی

فهرست:

15 درس16h

آمار چیست؟

آمار در زندگی روزمره
پرسش‌های آماری
توصیف و استنتاج
آزمون کوتاه: پرسش آماری، توصیف و استنتاج
انواع داده‌ها
آزمون کوتاه: نوع داده
اهمیت نوع داده در مصورسازی

سر در آوردن از داده‌ها

مفاهیم اساسی در آمار و احتمال

علیرضا کدیور

تحلیلگر داده در دقیقه

علیرضا کدیور از سال ۱۳۹۳ تا‌کنون به تحلیل داده‌ در حوزه‌های گوناگون اشتغال دارد. تمرکز علیرضا بیش از هرچیز بر به‌کارگیری روش‌های آماری و ایده‌های تحلیل داده در مسائل واقعی است.

مطالعات اجتماعی، تحلیل نتایج نظرسنجی، تحلیل داده‌های سلامت و درمان، کشف تقلب در سازمان‌های بیمه‌گر، پیش‌بینی قیمت در بازارهای بورس و مسکن، تحلیل داده در کسب و کارهای دیجیتال، تحلیل داده برای حل مسائل مدیریت شهری و مطالعات رفاهی زمینه‌هایی است که او در آن‌ها به عنوان تحلیلگر تجربه فعالیت داشته است.

علیرضا فارغ التحصیل مهندسی صنایع از دانشگاه شریف و کارشناسی ارشد آمار و تحقیق در عملیات از دانشگاه اسکس در انگلستان و هم‌بنیان‌گذار شرکت پردازش و تحلیل داده دقیقه است. او از سال ۹۵ آموزش در حوزۀ علوم داده را نیز آغاز کرد و از آن زمان تاکنون دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی متعددی در سازمان‌های گوناگون برگزار کرده است. او همچنین از سال ۹۸ مبانی برنامه‌سازی کامپیوتری و مقدمات تحلیل داده را در دانشگاه صنعتی شریف تدریس می‌کند.

او به روزنامه‌نگاری مبتنی بر تحلیل و مصورسازی داده در زمینه‌های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و ... نیز علاقه‌مند است و سردبیری مجله تحلیلی دقیقه‌ای برای تأمل را از ابتدای راه‌اندازی آن بر عهده دارد. تحلیل‌های او در ارتباط با شیوع کرونا در سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ به صورت ویژه در جراید بازتاب یافت و در سطح کشور مورد توجه قرار گرفت و در برخی مجلات معتبر دنیا مانند مجله لنست انتشار یافت. یادداشت‌ها و مقالات او در مجله تحلیلی دقیقه‌ای برای تأمل در آدرس زیر در دسترس است:

d-mag.ir/pauthor/alirezakd

علیرضا علاوه بر کاربردهای تحلیل داده در خدمات عمومی و کسب‌وکار، به کاربردهای پردازش و تحلیل داده‌ها در علوم انسانی و مباحث فکری حول علوم داده مانند نقش تاریخی داده در تحولات علمی و روش‌های آموزش آن نیز علاقه‌مند است.

علیرضا کدیور هم‌اکنون به آموزش علوم داده و دیگر مهارت‌های مورد نیاز برای بهره‌برداری تحلیلی از داده‌ها در مدرسه پردازش و تحلیل داده دقیقه اشتغال دارد. درس‌‌ها و دیگر مطالبی که علیرضا در مدرسه دقیقه ارائه می‌کند در ادامه آمده است.

4.61 (41 نظر)

16 دوره ها

15975 دانشجو

نظرات

4.7

جمعاً 3 نظر

5
2 نظر
4
1 نظر
3
0 نظر
2
0 نظر
1
0 نظر

ممنون از دوره خوبتون

خیلی ممنونم. عالی

دوره بسیار مفید و کاربردی است.

پیش‌نیاز

مخاطبین

  • علاقه‌مندان به آمار
  • تحلیلگران داده
  • علاقه‌مندان داده‌کاوی و یادگیری ماشین
  • پژوهشگران مطالعات کمّی
  • دانشجویان آمار
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors