کامپیوتر چیست و چگونه کار می‌کند؟

695
3 ساعت

همه ما با کامپیوتر آشناییم، روزانه با انواع و اقسام آن مانند لپتاپ، کامپیوتر رومیزی، گوشی هوشمند و ... کار می‌کنیم. اما اگر بخواهیم شناختمان را عمیق‌تر کنیم و از یک کاربر روزمره به کسی که فهم دقیق‌تری از آنچه در کامپیوتر رخ می‌دهد تبدیل شویم، چه چیزهایی باید یاد بگیریم؟ اگر بخواهیم در کارهایی مانند تحلیل داده و مدلسازی از کامپیوتر به صورت گسترده استفاده کنیم، چه چیزهایی باید درباره این ابزار بدانیم؟ اگر بخواهیم وارد دنیای برنامه‌نویسی و توسعه نرم‌افزار شویم چطور؟
این درس برای کسانی طراحی شده که آشنایی چندانی با کامپیوتر ندارند یا به هر ترتیب با آن به عنوان ابزار اصلی کارشان راحت نیستند و از کار کردن با آن وحشت دارند. اگر می‌خواهید در آینده به عنوان تحلیلگر داده یا برنامه‌نویس فعالیت کنید اما احساس می‌کنید با کامپیوتر به اندازه کافی آشنا نیستید یا به هر ترتیبی دوست دارید دانش خود را درباره مفاهیم پایه‌ای کامپیوتر بیشتر کنید، روی این درس حساب کنید.
در حقیقت این درس، مقدمه‌ای مختصر و مفید است برای کسانی که با کامپیوتر زیاد سر و کار دارند اما به هر دلیلی با آن احساس راحتی نمی‌کنند. 

اهداف

  • آشنایی با مفاهیم ابتدایی درباره کامپیوتر
  • آمادگی برای یادگیری برنامه‌نویسی و تحلیل داده

فهرست:

9 درس3h

مفاهیم به‌وجود‌آورنده

ابزاری برای تفکر محاسباتی
ابتدایی‌ترین ساختار

حافظه

ورودی و خروجی

بیت و بایت

پردازش

علیرضا کدیور

تحلیلگر داده در دقیقه

علیرضا کدیور از سال ۱۳۹۳ تا‌کنون به تحلیل داده‌ در حوزه‌های گوناگون اشتغال دارد. تمرکز علیرضا بیش از هرچیز بر به‌کارگیری روش‌های آماری و ایده‌های تحلیل داده در مسائل واقعی است.

مطالعات اجتماعی، تحلیل نتایج نظرسنجی، تحلیل داده‌های سلامت و درمان، کشف تقلب در سازمان‌های بیمه‌گر، پیش‌بینی قیمت در بازارهای بورس و مسکن، تحلیل داده در کسب و کارهای دیجیتال، تحلیل داده برای حل مسائل مدیریت شهری و مطالعات رفاهی زمینه‌هایی است که او در آن‌ها به عنوان تحلیلگر تجربه فعالیت داشته است.

علیرضا فارغ التحصیل مهندسی صنایع از دانشگاه شریف و کارشناسی ارشد آمار و تحقیق در عملیات از دانشگاه اسکس در انگلستان و هم‌بنیان‌گذار شرکت پردازش و تحلیل داده دقیقه است. او از سال ۹۵ آموزش در حوزۀ علوم داده را نیز آغاز کرد و از آن زمان تاکنون دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی متعددی در سازمان‌های گوناگون برگزار کرده است. او همچنین از سال ۹۸ مبانی برنامه‌سازی کامپیوتری و مقدمات تحلیل داده را در دانشگاه صنعتی شریف تدریس می‌کند.

او به روزنامه‌نگاری مبتنی بر تحلیل و مصورسازی داده در زمینه‌های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و ... نیز علاقه‌مند است و سردبیری مجله تحلیلی دقیقه‌ای برای تأمل را از ابتدای راه‌اندازی آن بر عهده دارد. تحلیل‌های او در ارتباط با شیوع کرونا در سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ به صورت ویژه در جراید بازتاب یافت و در سطح کشور مورد توجه قرار گرفت و در برخی مجلات معتبر دنیا مانند مجله لنست انتشار یافت. یادداشت‌ها و مقالات او در مجله تحلیلی دقیقه‌ای برای تأمل در آدرس زیر در دسترس است:

d-mag.ir/pauthor/alirezakd

علیرضا علاوه بر کاربردهای تحلیل داده در خدمات عمومی و کسب‌وکار، به کاربردهای پردازش و تحلیل داده‌ها در علوم انسانی و مباحث فکری حول علوم داده مانند نقش تاریخی داده در تحولات علمی و روش‌های آموزش آن نیز علاقه‌مند است.

علیرضا کدیور هم‌اکنون به آموزش علوم داده و دیگر مهارت‌های مورد نیاز برای بهره‌برداری تحلیلی از داده‌ها در مدرسه پردازش و تحلیل داده دقیقه اشتغال دارد. درس‌‌ها و دیگر مطالبی که علیرضا در مدرسه دقیقه ارائه می‌کند در ادامه آمده است.

4.57 (46 نظر)

16 دوره ها

17154 دانشجو

نظرات

5.0

جمعاً 6 نظر

5
6 نظر
4
0 نظر
3
0 نظر
2
0 نظر
1
0 نظر

عالیه!!!!

عالی

به طور کلی باعث نظم دهی ذهنی خیلی خوبی درباره کارکرد سیستم به ما میدهد.

با اینکه به نظر می رسد دوره ساده و پیش پا افتاده ای باشد اما برای شخصی که آشنایی با علوم کامپیوتر ندارد گذراندن این دوره کمک زیادی به روند یادگیری مطالب بعدی می کند. بسیار رضایت بخش بود.

بسیار عالی

عالی بود

پیش‌نیاز

مخاطبین

  • تمام کسانی که می‌خواهند به دنیای برنامه‌نویسی، مدیریت پایگاه داده، توسعه نرم‌افزار، تحلیل داده، آمار یا علوم داده وارد شوند.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors