آشنایی با آمار در پایتون

یادگیری آمار در یک محیط کارگاهی مانند محیط پایتون مفاهیم اساسی آمار را ملموس و قابل فهم می‌کند. در عین حال پایتون محبوب‌ترین ابزار کار در میان آماردانان و تحلیلگران داده است و خودش امکانات فراوانی برای تحلیل داده دارد. دسترسی به چنین قابلیت‌هایی در محیط پایتون به شما امکان آزمون و خطا درباره مفاهیم آماری می‌دهد و به همین دلیل کیفیت یادگیری را برای شما به صورت چشمگیری افزایش می‌دهد. بسیاری افراد تازه زمانی به آمار علاقه‌مند می‌شوند که امکان پردازش و تحلیل داده را در محیطی مانند پایتون پیدا می‌کنند. اگر دوست دارید با الفبای آمار آشنا شوید و شناخت اولیه‌ای از پایتون دارید این درس را از دست ندهید. در هر بخشی از علوم داده که وارد شوید آشنایی با آمار از ضروریات است.

اهداف

  • آشتی با مفاهیم آماری در محیط پایتون
  • یادگیری انواع تلخیص‌های آماری هنگام توصیف و استنتاج
  • کار با انواع متغیرهای تصادفی و توزیع‌های آماری
  • آشنایی با قضایای بنیادی در آمار مانند قضیه حدمرکزی

فهرست:

8 درس

آمار چیست؟

آمار در زندگی روزمره
پرسش‌های آمار
توصیف و استنتاج
انواع داده
اهمیت نوع داده در مصورسازی

سر در آوردن از داده‌ها

مفاهیم اساسی آمار در پایتون

علیرضا کدیور

تحلیلگر داده در دقیقه

علیرضا کدیور از سال ۱۳۹۳ تا‌کنون به تحلیل داده‌ در حوزه‌های گوناگون اشتغال دارد. تمرکز علیرضا بیش از هرچیز بر به‌کارگیری روش‌های آماری و ایده‌های تحلیل داده در مسائل واقعی است.

مطالعات اجتماعی، تحلیل نتایج نظرسنجی، تحلیل داده‌های سلامت و درمان، کشف تقلب در سازمان‌های بیمه‌گر، پیش‌بینی قیمت در بازارهای بورس و مسکن، تحلیل داده در کسب و کارهای دیجیتال، تحلیل داده برای حل مسائل مدیریت شهری و مطالعات رفاهی زمینه‌هایی است که او در آن‌ها به عنوان تحلیلگر تجربه فعالیت داشته است.

علیرضا فارغ التحصیل مهندسی صنایع از دانشگاه شریف و کارشناسی ارشد آمار و تحقیق در عملیات از دانشگاه اسکس در انگلستان و هم‌بنیان‌گذار شرکت پردازش و تحلیل داده دقیقه است. او از سال ۹۵ آموزش در حوزۀ علوم داده را نیز آغاز کرد و از آن زمان تاکنون دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی متعددی در سازمان‌های گوناگون برگزار کرده است. او همچنین از سال ۹۸ مبانی برنامه‌سازی کامپیوتری و مقدمات تحلیل داده را در دانشگاه صنعتی شریف تدریس می‌کند.

او به روزنامه‌نگاری مبتنی بر تحلیل و مصورسازی داده در زمینه‌های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و ... نیز علاقه‌مند است و سردبیری مجله تحلیلی دقیقه‌ای برای تأمل را از ابتدای راه‌اندازی آن بر عهده دارد. تحلیل‌های او در ارتباط با شیوع کرونا در سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ به صورت ویژه در جراید بازتاب یافت و در سطح کشور مورد توجه قرار گرفت و در برخی مجلات معتبر دنیا مانند مجله لنست انتشار یافت. یادداشت‌ها و مقالات او در مجله تحلیلی دقیقه‌ای برای تأمل در آدرس زیر در دسترس است:

d-mag.ir/pauthor/alirezakd

علیرضا علاوه بر کاربردهای تحلیل داده در خدمات عمومی و کسب‌وکار، به کاربردهای پردازش و تحلیل داده‌ها در علوم انسانی و مباحث فکری حول علوم داده مانند نقش تاریخی داده در تحولات علمی و روش‌های آموزش آن نیز علاقه‌مند است.

علیرضا کدیور هم‌اکنون به آموزش علوم داده و دیگر مهارت‌های مورد نیاز برای بهره‌برداری تحلیلی از داده‌ها در مدرسه پردازش و تحلیل داده دقیقه اشتغال دارد. درس‌‌ها و دیگر مطالبی که علیرضا در مدرسه دقیقه ارائه می‌کند در ادامه آمده است.

4.64 (58 نظر)

17 دوره ها

17736 دانشجو

نظرات

5.0

جمعاً 1 نظر

5
1 نظر
4
0 نظر
3
0 نظر
2
0 نظر
1
0 نظر

پیش‌نیاز

مخاطبین

  • علاقه‌مندان به آمار
  • تحلیلگران داده
  • علاقه‌مندان داده‌کاوی و یادگیری ماشین
  • پژوهشگران مطالعات کمّی
  • دانشجویان آمار
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors