نمونه‌گیری آماری در R

نمونه‌گیری یکی از مهمترین مراحل در طراحی و انجام یک پژوهش آماری است. با استفاده از نمونه‌گیری می‌توانیم از یک بخش کوچک از جامعه، استنتاج و نتیجه‌گیری در مورد کل جامعه داشته باشیم. این کار مزایایی مانند کاهش هزینه‌ها، زمان و منابع را دارد. اما برای اینکه نتایج نمونه‌گیری قابل اعتماد و نماینده باشند، باید روش‌های مناسب و علمی را بکار برد.
در این دوره آموزشی، شما با انواع مختلف روش‌های نمونه‌گیری و شیوه پیاد‌ه‌سازی آن‌ها در محیط R آشنا می‌شوید. این روش‌ها را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد: نمونه گیری تصادفی و نمونه‌گیری غیرتصادفی. در نمونه‌گیری تصادفی، هر عضو جامعه شانس برابری برای انتخاب شدن دارد. در نمونه گیری غیرتصادفی، انتخاب اعضای نمونه بر اساس قاعده یا معیار خاصی انجام می‌شود. هر کدام از این روش ها مزایا و معایب خود را در تعیمم از نمونه به جامعه آماری دارند و بسته به نوع و هدف پژوهش، می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

اهداف

فهرست:

11 درس

روش‌های نمونه‌گیری

چرا نمونه‌گیری می‌کنیم؟
روشهای تصادفی نمونه‌گیری
روش های نمونه گیری غیرتصادفی
تعمیم نتایج نمونه‌گیری

تولید اعداد تصادفی در R

تعیین حجم نمونه

آمنه ابراهیم ولوجردی، دارای کارشناسی ارشد آمار زیستی از داشگاه علوم پزشکی ایران هستند. ایشان بیش از ۲۵ مقاله چاپ شده در ژورنال‌های معتبر و ۱۱ سال سابقه تحلیل و آنالیز آماری داده‌های حوزه پزشکی، پیراپزشکی و داروسازی را دارند.

ایشان به نرم‌افزارهای Stata و SPSS و R مسلط بوده و علاقه‌مند به آموزش آمار کاربردی هستند.

0 (0 نظر)

3 دوره ها

187 دانشجو

نظرات

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors