مهندسی داده با پایتون

2101
8 ساعت

مهندس داده (Data Engineer) ابزارها و روش‌هایی برای افزایش کیفیت و درصد اطمینان داده‌ها را اجرا می‌کند، داده‌های خام از منابع مختلف را جمع‌آوری و ترکیب می‌کند و به فرمت‌های ماشین‌خوان (Machine Readable) و سازگار (Consistent) در اختیار تحلیل‌گران قرار می‌دهد. همچنین ایجاد و تست ساختارها و معماری لازم برای استخراج و تبدیل خودکار داده‌ها برای تحلیل و مدلسازی از وظایف مهندس داده است.

اهداف

  • شناسایی داده‌های خام
  • تبدیل داده‌ها به قالب‌های مختلف
  • توسعه و نگهداری منابع داده
  • بهبود کیفیت و پاک‌سازی داده‌ها
  • ایجاد فرآیندهای خودکار (Pipeline) برای استخراج و انتقال داده‌ها از مبدا به مقصد

فهرست:

13 درس8h

مهندسی داده چیست و چه اهمیتی دارد؟

معرفی مهندسی داده
نقش و وظایف مهندس داده

کار با داده‌های ساده (جدولی)

معرفی پایگاه داده

پردازش و تبدیل داده

مجید پورکاشانی

مهندس داده در دقیقه

مجید پورکاشانی فعالیت حرفه‌ای خود را در دهه 80 شمسی به عنوان توسعه‌دهنده نرم‌افزار در بخش‌های الکترونیک و مخابرات آغاز کرد. سپس به مدیریت مالی و اجرایی روی ‌آورد. تجربه مجید در مهندس فناوری اطلاعات و مدیریت او را به سمت طراحی و پیاده‌سازی زیرساخت‌های بهره‌برداری از داده‌ها‌ سوق داده است.

طراحی و پیاد‌ه‌سازی انبار داده، استقرار سامانه‌های هوش تجاری، خودکارسازی جریان داده، توسعه نرم‌افزار، بهینه‌سازی الگوریتم‌، خطایابی و بهینه‌سازی علملکرد بسته‌های نرم‌افزاری در کنار مصورسازی تعاملی از جمله مواردی است که مجید تجربه به کارگیری آن‌ها در حوزه‌های گوناگونی مانند خدمات اجتماعی، بیمه، درمان، مالی، مالیاتی، کسب‌وکارهای دیجیتال و ... داشته است.

مجید فارغ التحصیل مهندسی برق و الکترونیک از دانشگاه صنعتی شریف و کارشناسی ارشد هوش مصنوعی از دانشگاه علم و صنعت و هم‌بنیان‌گذار شرکت پردازش و تحلیل داده دقیقه است. هجرت از مهندسی برق به علوم کامپیوتر و تداوم فعالیت حرفه‌ای به عنوان مهندس فناوری اطلاعات، توانایی منحصر به فردی در انتقال مفاهیم به او داده است. مجید آموزش اجزای اصلی مهندسی داده را از سال 99 را در سازمان‌های گوناگون آغاز کرده است.

او علاوه بر مهندسی و مصورسازی تعاملی داده‌ها تجربیاتی در مدیریت تولیدات گیاهی نیز دارد. همین موضوع او را مسائل اقلیمی و مدیریت آب نیز علاقه‌مند کرده است. نتیجه بررسی‌های مجید درباره مسائل زیست‌محیطی و موضوعات دیگر را می‌توانید در آدرس زیر در مجله تحلیلی دقیقه‌ای برای تأمل دنبال کنید:

d-mag.ir/pauthor/majidpk

مجید پورکاشانی هم‌اکنون به آموزش مفاهیم، روش‌ها و ابزارهای مدیریت داده‌ در مدرسه پردازش و تحلیل داده دقیقه اشتغال دارد. درس‌‌ها و دیگر مطالبی که مجید در مدرسه دقیقه ارائه می‌کند در ادامه آمده است.

5.00 (5 نظر)

6 دوره ها

5302 دانشجو

نظرات

5.0

جمعاً 1 نظر

5
1 نظر
4
0 نظر
3
0 نظر
2
0 نظر
1
0 نظر

دوره بسیار عالی و حرفه ای بود.

پیش‌نیاز

مخاطبین

  • پژوهشگران مطالعات تجربی
  • دانشجویان علوم و مهندسی
  • تحلیلگران داده
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors