ابزارهای پاوربی‌آی

فهرست

معرفی ابزارها

پاوربی‌آی مجموعه‌ای از نرم‌افزارها و ابزارهای مختلف است که برای پوشش مراحل مختلف هوش تجاری کاربرد دارند. بعضی برای طراحی داشبورد و بعضی برای نمایش آن به کاربر نهایی استفاده می‌شود. در حقیقت اساس تنوع در ابزارهای پاوربی‌آی مربوط به قسمت نمایش نهایی آن است. زیرا ممکن است هر سازمانی ترجیح بدهد که بر بستر مختلفی داشبوردهای طراحی شده را ارائه کند. 

پاوربی‌آی ۴ ابزار کلی دارد:

•      Power BI Desktop

•      Power BI Report Server

•      Power BI Service

•      Power BI Mobile

اولین ابزار برای طراحی داشبورد است و مابقی آنها شیوه‌های مختلف نمایش در ابزارهای مختلف است. یعنی شما ابتدا در یک ابزار تمام مراحل لازم از گرفتن و ساختاردهی به داده تا تحلیل و مصورسازی را در یک ابزار انجام می‌دهید، سپس داشبورد ایجاد شده را از طریق ابزارهای دیگر پاوربی‌آی با دیگران به اشتراک می‌گذارید. توضیح استفاده از هرکدام از ابزارها در زیر آمده است. 

Power BI Desktop

پاوربی‌آی دسکتاپ ابزاری است که صفر تا صد ساخت داشبورد در آن صورت می‌گیرد. از پاکسازی تا مدلسازی و تحلیل و طراحی داشبورد را می‌توان در پاوربی‌آی دسکتاپ انجام داد.

Power BI Report Server

پاوربی‌آی ریپورت سرور پلتفرمی برای ارائه‌ی داشبوردهایی است که در پاوربی‌آی دسکتاپ طراحی شده‌اند. پاوربی‌ای ریپورت سرور بر روی سرور خود شما یا سازمان نصب می‌شود، داشبوردهای طراحی شده روی آن قرار می‌گیرند و برای دسترسی سایرین به این داشبوردها لازم است تا لینک هر داشبورد را در اختیار کسانی که می‌خواهید قرار دهید.

Power BI Service

پاوربی‌آی سرویس ابزار تحت وب است که بر روی سرور مایکروسافت مستقر است. برای دسترسی به سرویس فقط باید یک اکانت ماکروسافت داشته باشید و در این صورت می‌توانید از پاوربی‌آی سرویس استفاده کنید. پاوربی‌آی سرویس این امکان را در اختیار شما قرار می‌دهد که داشبوردهایتان را بر روی آن آپلود کنید و از طریق لینکی که می‌دهد آن را نمایش دهید. هم‌چنین امکان به اشتراک‌گذاری داشبورد نیز وجود دارد.

Power BI Mobile

پاوربی‌آی موبایل اپلیکیشنی است که بر روی موبایل نصب می‌شود و از طریق می‌توان به داشبورد‌هایی که با شما به اشتراک گذاشته شده است و یا بر روی ریپورت‌سرور خود شماست دسترسی داشته باشید.

نصب و راه‌اندازی پاوربی‌آی دسکتاپ

نصب پاوربی‌آی بسیار ساده است. چون پاوربی‌آی نسخه‌ی رایگان و پولی دارد و قرار است ما نسخه‌ی رایگان آن را نصب کنیم. به همین دلیل کافیست آن را دانلود کنید و مانند هر نرم‌افزار مجازی که به کرک کردن احتیاجی ندارد، با زدن چند دکمه آن را بر روی کامپیوتر خود نصب کنید. 

از طریق لینک زیر می‌توانید محصولات پاوربی‌آی را ببینید و دانلود کنید:

اگر بخواهید پاوربی‌آی دسکتاپ را دانلود کنید باید گزینه‌ی اول و اگر بخواهید پاوربی‌آی دسکتاپ ریپورت سرور را دانلود کنید باید گزینه‌ی آخر را دانلود کنید.

بعد از انتخاب گزینه‌ی مورد نظر وقتی به تصویربالا برخوردید گزینه‌یAdvanced download options  را بزنید که وارد صفحه‌ی زیر می‌شوید.

Download را بزنید و وارد صفحه‌ی زیر شوید. اگر سیستم عامل شما ۳۲ بیتی است گزینه‌ی دوم و اگر ۶۴ بیتی است گزینه‌ی سوم را انتخاب کنید. 

سپس دکمه‌ی Next را فشار دهید. محل دانلود را مشخص کنید و نرم‌افزار پاوربی‌آی را دریافت کنید.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors