تحلیل داده‌های اشتغال ایران در سرشماری ۱۳۹۵

413
12 ساعت

اشتغال یکی از مهم‌ترین مسائل اقتصاد ایران است. تمامی برنامه‌های توسعه در نهایت توفیقات خود را در ایجاد اشتغال پایدار می‌سنجند. تحلیل آمار اشتغال، علاوه بر ارزیابی برنامه‌های توسعه، نکات قابل توجهی برای فهم جامعه ایرانی را نیز در بر می‌گیرد. به همین دلیل، سر در آوردن از وضعیت اشتغال در کشور بسیار حائز اهمیت است.
در این پروژه می‌خواهیم با مراجعه به داده‌های اشتغال در سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵ به تحلیل نیروی کار بپردازیم و به پرسش‌های مشخصی پاسخ دهیم. داده‌هایی که در این تحلیل مورد استفاده قرار خواهیم داد عبارت است از آمار نیروی کار به تفکیک وضعیت سکونت، جنسیت، گروه سنی در شهرستان‌های کشور.
شاخصی که در تحلیل ما جایگاه کلیدی خواهد داشت «نسبت جمعیت شاغل به کل جمعیت بالای ۱۵ سال» است. در نتیجه، در این تحلیل در هر مرحله بعد از پاکسازی و پردازش داده‌ها مقدار این شاخص را محاسبه و از آن برای پاسخ به پرسش‌های طرح‌شده استفاده می‌کنیم.
این پروژه در سه فاز پی گرفته خواهد شد. در فاز نخست داده‌های یکی از شهرستان‌های کشور را به عنوان نمونه مورد بررسی قرار می‌دهیم و به برخی سوالات خواسته شده پاسخ خواهیم داد تا روش‌های محاسباتی روی جداول را تمرین کنیم، سپس سراغ فاز دوم و سوم می‌رویم و با پردازش و تجمیع داده‌های کل کشور به مجموعۀ متنوع‌تری از پرسش‌ها پاسخ می‌دهیم و فهم خود را از وضعیت اشتغال در ایران عمیق‌تر کنیم.
---------------------
* تصویر نخست از نقاشی‌های هوشنگ پزشک‌نیا انتخاب شده است.

اهداف

  • کار با داده‌های واقعی
  • شناخت داده‌های سرشماری
  • پردازش و تغییر ساختار داده‌ها
  • استفاده از مصورسازی برای مقاصد تحلیلی

فهرست:

3 درس12h

بررسی داده‌های اشتغال در شهرستان گرگان

شناخت داده
دست‌گرمی پردازش
دست‌گرمی مصورسازی

تجمیع فایل‌های جداگانه در یک جدول

تحلیل داده‌های اشتغال در کل کشور

علیرضا کدیور

تحلیلگر داده در دقیقه

علیرضا کدیور از سال ۱۳۹۳ تا‌کنون به تحلیل داده‌ در حوزه‌های گوناگون اشتغال دارد. تمرکز علیرضا بیش از هرچیز بر به‌کارگیری روش‌های آماری و ایده‌های تحلیل داده در مسائل واقعی است.

مطالعات اجتماعی، تحلیل نتایج نظرسنجی، تحلیل داده‌های سلامت و درمان، کشف تقلب در سازمان‌های بیمه‌گر، پیش‌بینی قیمت در بازارهای بورس و مسکن، تحلیل داده در کسب و کارهای دیجیتال، تحلیل داده برای حل مسائل مدیریت شهری و مطالعات رفاهی زمینه‌هایی است که او در آن‌ها به عنوان تحلیلگر تجربه فعالیت داشته است.

علیرضا فارغ التحصیل مهندسی صنایع از دانشگاه شریف و کارشناسی ارشد آمار و تحقیق در عملیات از دانشگاه اسکس در انگلستان و هم‌بنیان‌گذار شرکت پردازش و تحلیل داده دقیقه است. او از سال ۹۵ آموزش در حوزۀ علوم داده را نیز آغاز کرد و از آن زمان تاکنون دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی متعددی در سازمان‌های گوناگون برگزار کرده است. او همچنین از سال ۹۸ مبانی برنامه‌سازی کامپیوتری و مقدمات تحلیل داده را در دانشگاه صنعتی شریف تدریس می‌کند.

او به روزنامه‌نگاری مبتنی بر تحلیل و مصورسازی داده در زمینه‌های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و ... نیز علاقه‌مند است و سردبیری مجله تحلیلی دقیقه‌ای برای تأمل را از ابتدای راه‌اندازی آن بر عهده دارد. تحلیل‌های او در ارتباط با شیوع کرونا در سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ به صورت ویژه در جراید بازتاب یافت و در سطح کشور مورد توجه قرار گرفت و در برخی مجلات معتبر دنیا مانند مجله لنست انتشار یافت. یادداشت‌ها و مقالات او در مجله تحلیلی دقیقه‌ای برای تأمل در آدرس زیر در دسترس است:

d-mag.ir/pauthor/alirezakd

علیرضا علاوه بر کاربردهای تحلیل داده در خدمات عمومی و کسب‌وکار، به کاربردهای پردازش و تحلیل داده‌ها در علوم انسانی و مباحث فکری حول علوم داده مانند نقش تاریخی داده در تحولات علمی و روش‌های آموزش آن نیز علاقه‌مند است.

علیرضا کدیور هم‌اکنون به آموزش علوم داده و دیگر مهارت‌های مورد نیاز برای بهره‌برداری تحلیلی از داده‌ها در مدرسه پردازش و تحلیل داده دقیقه اشتغال دارد. درس‌‌ها و دیگر مطالبی که علیرضا در مدرسه دقیقه ارائه می‌کند در ادامه آمده است.

4.64 (58 نظر)

17 دوره ها

17736 دانشجو

نظرات

5.0

جمعاً 1 نظر

5
1 نظر
4
0 نظر
3
0 نظر
2
0 نظر
1
0 نظر

خیلی ممنونم . این پروژه باعث شد حتی قسمت هایی از r که برام سوال بود توسط آقای کدیور حل بشه .

پیش‌نیاز

  • آشنایی با R یا Python

مخاطبین

  • پژوهشگران علوم اجتماعی و اشتغال
  • علاقه‌مندان تحلیل داده
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors