تحلیل آمار فوت اضافه در داده‌های ثبت احوال برای تخمین کرونا

409
12 ساعت

یکی از روش‌های برای متداول در بررسی‌های آماری مقایسه تاثیر مقدار موجود یک شاخص با مقدار مورد انتظار آن در صورت عدم وجود عوامل مداخله‌گر است. این شیوه از ارزیابی تاثیر عوامل مختلف وقتی ثبت و اندازه‌گیری مستقیم مقادیر به علت گستردگی و هزینه امکان‌پذیر نباشد کاربرد فراوانی دارد. همه‌گیری کرونا یک نمونه قابل توجه برای پیاده‌سازی بررسی‌هایی از این جنس است. در دوره کرونا افراد زیادی در دنیا بر اثر ابتلا به این ویروس جان خود را از دست دادند. اما گستره جغرافیایی ابتلا و فوت بر اثر ابتلا به اندازه‌ای بزرگ‌ بود که احراز، ثبت و گزارش سریع آن به راحتی امکان‌پذیر نبود. به همین خاطر کشورها برای اطلاع از وضعیت عمومی بیماری به تخمین غیرمستقیم آمار فوت کرونا با استفاده از داده‌های فوت روی آوردند.
در این پروژه خواهیم دید چگونه می‌توان بدون مراجعه به آمار کرونا و تنها با استفاده از داده‌های ثبت احوال آمار فوت کرونا را تخمین زد و به وسیله آن وضعیت کرونا را در کشور تحلیل کرد.


The Art Work by Saira Malik Rahman

اهداف

فهرست:

3 درس12h

بیان مسئله

طرح کلی پروژه

شناخت داده‌ها

تحلیل اکتشافی

مدلسازی و تحلیل

تحقیقات بیشتر

علیرضا کدیور

تحلیلگر داده در دقیقه

علیرضا کدیور از سال ۱۳۹۳ تا‌کنون به تحلیل داده‌ در حوزه‌های گوناگون اشتغال دارد. تمرکز علیرضا بیش از هرچیز بر به‌کارگیری روش‌های آماری و ایده‌های تحلیل داده در مسائل واقعی است.

مطالعات اجتماعی، تحلیل نتایج نظرسنجی، تحلیل داده‌های سلامت و درمان، کشف تقلب در سازمان‌های بیمه‌گر، پیش‌بینی قیمت در بازارهای بورس و مسکن، تحلیل داده در کسب و کارهای دیجیتال، تحلیل داده برای حل مسائل مدیریت شهری و مطالعات رفاهی زمینه‌هایی است که او در آن‌ها به عنوان تحلیلگر تجربه فعالیت داشته است.

علیرضا فارغ التحصیل مهندسی صنایع از دانشگاه شریف و کارشناسی ارشد آمار و تحقیق در عملیات از دانشگاه اسکس در انگلستان و هم‌بنیان‌گذار شرکت پردازش و تحلیل داده دقیقه است. او از سال ۹۵ آموزش در حوزۀ علوم داده را نیز آغاز کرد و از آن زمان تاکنون دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی متعددی در سازمان‌های گوناگون برگزار کرده است. او همچنین از سال ۹۸ مبانی برنامه‌سازی کامپیوتری و مقدمات تحلیل داده را در دانشگاه صنعتی شریف تدریس می‌کند.

او به روزنامه‌نگاری مبتنی بر تحلیل و مصورسازی داده در زمینه‌های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و ... نیز علاقه‌مند است و سردبیری مجله تحلیلی دقیقه‌ای برای تأمل را از ابتدای راه‌اندازی آن بر عهده دارد. تحلیل‌های او در ارتباط با شیوع کرونا در سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ به صورت ویژه در جراید بازتاب یافت و در سطح کشور مورد توجه قرار گرفت و در برخی مجلات معتبر دنیا مانند مجله لنست انتشار یافت. یادداشت‌ها و مقالات او در مجله تحلیلی دقیقه‌ای برای تأمل در آدرس زیر در دسترس است:

d-mag.ir/pauthor/alirezakd

علیرضا علاوه بر کاربردهای تحلیل داده در خدمات عمومی و کسب‌وکار، به کاربردهای پردازش و تحلیل داده‌ها در علوم انسانی و مباحث فکری حول علوم داده مانند نقش تاریخی داده در تحولات علمی و روش‌های آموزش آن نیز علاقه‌مند است.

علیرضا کدیور هم‌اکنون به آموزش علوم داده و دیگر مهارت‌های مورد نیاز برای بهره‌برداری تحلیلی از داده‌ها در مدرسه پردازش و تحلیل داده دقیقه اشتغال دارد. درس‌‌ها و دیگر مطالبی که علیرضا در مدرسه دقیقه ارائه می‌کند در ادامه آمده است.

4.57 (46 نظر)

16 دوره ها

17153 دانشجو

نظرات

5.0

جمعاً 1 نظر

5
1 نظر
4
0 نظر
3
0 نظر
2
0 نظر
1
0 نظر

عالی

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors