مفاهیم پایه

نمودارهای پرکاربرد

تنظیم مقیاس و رنگ

پوسته

اولین قدم‌ها در رسم نمودار

فهرست

معرفی

کتابخانه ggplot2 (جی‌جی پلات) یک ابزار در زبان برنامه‌نویسی R است که به شما این امکان را می‌دهد تا داده‌های خود را به راحتی مصور کنید. ggplot2 بر پایه ترکیب لایه‌های مختلف و مستقل از یکدیگر است. این ویژگی به کاربران امکان می‌دهد تا با ترکیب لایه‌های مختلف دقیقا آنچه که منطبق با نیاز اصلی مساله مورد بررسی است را در اختیار بگیرند. ویژگی منحصر به فرد ggplot2 نسبت به دستور‌های ساده در R استفاده از منطق grammar of graphics یا همان دستور زبان گرافیکی است که به کاربر امکانات فوق‌العاده‌ای برای ایجاد طرح‌های زیبا و منحصر به فرد می‌دهد.

کتابخانه ggplot2 چطور کار میکند؟

دستور زبان گرافیک پاسخی برای این سوال است که یک نمودار آماری چه چیزی را و چطور می‌خواهد بیان کند؟ ggplot2 با تمرکز بر برتری لایه ها و تطبیق آن برای استفاده در ‍‍‍R بر روی دستور زبان می سازد. به طور خلاصه، دستور زبان گرافیک به ما می گوید که چطور یک نمودار داده را به ویژگی های زیبایی شناختی (رنگ، شکل، اندازه) اشیاء هندسی (نقاط، خطوط، میله ها)تفسیر و خلق کنیم. اما استفاده از ggplot2 بسیار راحت‌تر از منطق پیچیده آن است. در یک نمودار ggplot2 همیشه دو عنصر داده و جانمایی (mapping) وجود دارد. ۵ عنصر حاضر در mapping بصورت زیر است که در ادامه درس بیشتر با آنها آشنا خواهیم:

  1. لایه
  2. مقیاس
  3. دستگاه مختصات
  4. نحوه تقسیم‌بندی نمودار(facet)
  5. زمینه (theme)

نمونه‌های انجام شده توسط ggplot2

رسم نمودار در ggplot تقریبا محدودیتی ندارد. شما قادر خواهید بود تمام انواع نمودارها را با ggplot رسم کنید و هر نوع شخصی سازی که مایل هستید را بر روی نمودار خود اعمال کنید. در ادامه به چند نمونه که توسط این کتابخانه ترسیم شده است توجه کنید.

پیش‌نیاز درس

برای شروع کار با کتابخانه ggplot2 لازم است زبان برنامه‌نویسی R را نصب کرده باشید. همچنین برای راحتی بیشتر توصیه می‌شود از Rstudio به عنوان محیط کار با زبان R استفاده کنید.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors